Cep Telefonu Modelleri | Cep Telefonları | Cep Telefonu Fiyatları Rotating Header Image

Almanya

İşte ilk Türk kamyonu! (Resimli)

Eskişehir’de Türkiye’nin ilk 4×4 hafif arazi kamyonu TURKAR üretimine başlandı.
Eskişehir’de kurulu Hisarlar AŞ Genel Müdürü Zafer Türker, Türkiye’nin ilk 4×4 hafif arazi kamyonu TURKAR’ın, bu yıl siparişe bağlı olarak seri üretime geçeceğini söyledi.
Türker, AA muhabirine, makine, kabin ve zirai ekipman, spor ve medikal ürünler, bilgi ve iletişim teknolojileri, ithalat ve ihracat ile otomotiv sektörlerindeki 6 şirketle faaliyetlerini sürdüren Hisarlar Grubun bu yıl yüzde 120 oranında büyümeyi hedeflediğini söyledi.
Üretim yaptıkları konularda tüm şirketlerinde yeni ürün gamına yönelik yatırımlar yaptıklarını ve kabiliyetlerini geliştirdiklerini anlatan Türker, 2009 yılında yaşanan ekonomik olumsuzluklara karşın, yeni ürünlerle yeni pazarlara açıldıklarını, yeni iş ortaklıklarına gittiklerini kaydetti.
Türker, 10 yıllık hayalin ürünü olan ilk yerli 4X4 hafif arazi kamyonu TURKAR’da iddialı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
’’Tamamen yerli tasarım olan ve TÜBİTAK’ın desteklediği TURKAR projesinde seri üretime bu yıl başlayacağız. Ülkenin ilk 4×4 hafif arazi kamyonu TURKAR’ın 9 adet prototipi bitmek üzere. Başlangıç aşamasında toplu siparişlerle seri üretim planlıyoruz. Türkiye olarak, kamu-askeri üretim konusunda yurt dışına bağlıyız. Bu konudaki açığı görerek öncelikli olarak kamu-askeri üretim, ikinci olarak belediyeler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üçüncü olarak da bayi ağıyla satış yapacağımız bir organizasyon planı hedefliyoruz. Almanya’ya 1 adet Alakan modeli ihraç ettik. Bu yılın sonunu kadar 40-50 adetlik siparişi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunlar ön sipariş. 2011 Nisanda, Almanya’da, ticari araçlar ve iş makinaları sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarına iştirak edeceğiz. Böylece Avrupa’da bayi ya da distribütörlük tarzında çalışmayı hedeflediğimiz kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.’’
Türker, ön görüşmeleri gerçekleştirdikleri Almanya’daki firmanın da komple Avrupa dağıtımını istediğini ifade ederek, ’’Bu konudaki şartlar olgunlaştıktan sonra fuardaki tepkiye bağlı olarak, nisan ayı sonrasında bu kararı müşterek olarak vereceğiz’’ dedi.
UZAKTAN KUMANDALI TURKAR
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin (ESOGÜ) TURKAR’ı uzaktan kumandalı otonom hale getirmek için AB projesine girmek istediğini anlatan Türker, şunları söyledi:
’’ESOGÜ bize bir projeyle geldi. TURKAR’ı uzaktan kumandalı, donanımlı bir hale getirmek istiyorlar. Bu proje 2 yıl gibi bir zaman alacak olan uzun soluklu bir proje. Yanıbaşımızdaki bir üniversiteyle yürüteceğimiz böyle bir projeye, çok hızlı yol almaya uygun olduğu için yönetim olarak sıcak bakıyoruz. Büyük şirketlerin araçları böyle bir projeye çoktan hazır belki ama hem Eskişehir’den hem de yeni bir araç olması nedeniyle bizim aracımızı tercih ettiler. Aynı zamanda hem arazi aracı hem de şehir içi kullanıma da uygun olduğu için ideal bulundu.’’
Türker, Almanya’da bir firmayla elektrikli araç üretimi konusunda müşterek çalışmalar yaptıklarına da değinerek, ’’Bu proje de ticari araçlarda elektrikli ilk model olacak. Üzerinde çalıştığımız proje ile araç, bir şarjda yaklaşık 100 kilometre yol gidebilecek ve saatte 80-90 kilometre hız yapabilecek. Yetiştirebilirsek Nisan ayındaki fuarda sergilemeyi düşünüyoruz’’ dedi.
turk,truck,car,technology,new
turk,truck,car,technology,new
turk,truck,car,technology,new
turk,truck,car,technology,new
turk,truck,car,technology,new

VDSL2 hakkında her şey…

VDSL2 hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve daha fazlası…
>> Tanım


 VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2), varolan bakır kabloları kullanarak yüksek hızlarda iletişim kullanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Uzak mesafelere bu hizmetin verilebilmesi için fiber optik destekli kabinlerin olması gibi bir gereklilik vardır. Onun haricindeki iletişim standart bakır kablolar üzerinden sağlanmaktadır.
 VDSL2, DSL genişbant kablolu iletişimin en yeni ve en hızlı teknolojisidir. Özellikle yüksek tanımlı video, müzik ve içerik izlerken, yüksek hızlarında uygulanmasının kolay olmasından dolayı son zamanlarda bir çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

 VDSL2’nin ulaşacağı maksimum hız 250 Mbit ancak, hızı en çok etkileyen faktör, abonenin santrale olan uzaklığıdır. Örneğin; mesafe 0.5 km olduğunda hız 100 Mbit’e düşüyor. 1 km olduğunda ise 50 Mbit’e düşüyor. Uzaklık 1.6 km’den fazla olduğunda ise performans ADSL2+ gibi oluyor. Bu da 24 Mbit/sn gibi bir hıza karşılık gelmektedir.

>> Farklı ülkelerde VDSL2 hizmetleri:
> Belçika’da ev kullanıcılarının %60’ı VDSL2 abonesi (20 Mbit)
> Finlandiya’da 100 Mbit ve 64 Mbit/sn’li bağlantı yaklaşık 69 Euro.
> Almanya’da santrale yakın oturanlara (500-700 metre)  50 Mbit VDSL2 sağlanıyor.
> İsviçre, 2007 Haziran’dan bu yana VDSL2 kullanıyor.
> İsveç, VDSL2 denemelerini 2005’de yapmış.

>> Soru ve Cevaplarla VDSL2 Teknolojisi;

Soru I: Kimler VDSL2 hizmetinden yararlanabilecek?
Cevap: İlk etapta sınırlı sayıdaki kullanıcını VDSL2 hizmetinden yararlanabilecek. Eğer santrale olan uzaklığınız;  1 km’den daha az ise ve santral ile aranızdaki kablolalama kaliteli ise, 32 Mbit hızında VDSL2 hizmeti alabilmeniz mümkün olabilir. 16 Mbit olan tarifede ise santrale olan uzaklığınız 1.6 km – 2 km civarı olması yeterli olacaktır. TTNet A.Ş.’nin binanınız ile santral arasında yapacağı kaliteli kablolama ve bina içi kablolamanın sağlıklı olması gerekecek.

Soru II: Santralden uzaklığınızı nasıl ölçebilirsiniz? Hattınız stabil mi?
Cevap: Attenuation (zayıflama). Kablo uzunluğu yüzünden kaybedilen sinyal miktarını ifade etmektedir. 0.4 mm bakır kablo için standart atenüasyon miktarı her kilometre için 13.81 dB’dir. Modeminiz bunu tam hassasiyetle ölçemeyeceği için TTNet A.Ş. kendi ölçüm cihazları ile geliyor. Atenüasyon değeri yine size kabaca santralden uzaklığınızı da verir. Diyelim modeminiz 44 db’lik bir atenüasyon değeri veriyor(download için). Bunu 13.81’e bölün. Sonuç: 3.18. İşte bu sizin kilometre olarak santralden uzaklığınız. Elbette yaklaşık bir değer. 2.9’da olabilir 3.5 da.

 SNR(signal-to-noise ratio=sinyal gürültü oranı) veya Noise Margin. Yüksek SNR düşük gürültü demektir. Eskiden sadece Atenüasyon hat hızı için söz sahibi iken artık bu da önemli bir değer. Modeminizde yazıyor ama hassas değil. Sanırım her modemin hatta kalmak için uygun gördüğü minimum SNR değeri farklı (çoğunda 6dB altında bağlantı kurulmaz). SNR ne kadar yüksek o kadar iyi. SNR girişim, kalitesiz ev içi kablolama vs gibi sebeplerle düşebilir. Yüksekse atenüasyon değeri yüksek bile olsa(yani santralden çok uzak da olsanız) size teorik mümkün olandan daha yüksek hız sunulabilir. Örneğin; 40 db Atenüasyon ve 8 dB SNR’miz olsun; 1 Mbit bile zor. Fakat SNR 20’nin üstünde ise 3 Mbit ve civarı bir hizmet almak mümkün.

Soru III: Uzak mesafelere VDSL2 mümkün değil mi?
Cevap: Mümkün fakat fiber optik kablo döşenmesi gerekiyor. TTNet A.Ş.’nin bazı bölgelere fiber optik kablo döşediğini biliyoruz ancak bunun yaygınlaşması için sürekli alt yapı çalışmaları gerekiyor ve bilgimiz dahilinde çok etraflıca bir çalışma henüz yok.

Soru IV: Upload hızı neden düşük?
Cevap: VDSL2 tarifelerine baktığımızda 16 Mbit ve 32 Mbit download hızına karşılık her iki pakette de 1 Mbit/sn’lik upload hızı olduğunu görüyoruz. VDSL2 bağlantısı da asimetrik hızlara sahip ancak TTNet A.Ş.’nin sunduğu tarifelerdeki hızlar çok daha asimetrik olmuş gibi görünüyor. Bunun tek bir mantıklı sebebi olabilir, o da TTNet A.Ş.’nin yüksek upload hızlarını kullanıcılara sunarak sunucu, hosting gibi işler için sistem kurulmasını engellemek.

Soru V: ADSL modemi kullanabilecek miyiz?
Cevap: Hayır,  kullandığımız ADSL modemler VDSL2 protokolünü desteklememektedir. TTNet A.Ş., muhtemelen VDSL2 alan müşterilerine VDSL2 modemi de sağlayacak; bunu ya bir kampanya dahilinde ücretsiz verecekler, ya da belirli bir ücret karşılığında vereceklerdir.

>> TTNET A.Ş.’nin Yurtdışı Çıkışları
 TTNet A.Ş.’nin bu sene sonuna kadar yurt dışı çıkışlarını 350 Gbps’e çıkarmayı hedeflediğini biliyoruz. Sadece 1.000 kişiye 32 Mbit/sn’lik VDSL2 hizmeti verildiğinde ve bu kullanıcıların tam kapasite ile hatlarını kullandıklarını düşündüğümüzde, sadece VDSL2 kullanıcıları 32 Gbps’lik bir kapasite kullanmış olacak. Telekom’un ilk etapta ne kadar kullanıcıya VDSL2 hizmeti vereceğini bilmiyoruz ama bu rakam 5 haneli olursa eğer (örneğin 30.000 gibi) ve buna ek olarak da ülkemizde şu anda 3 milyona yakın ADSL abonesinin olduğunu ve en düşük tarifenin 1 mbps olduğunu da hesaba eklersek, yurt dışı çıkışlarının yetersiz olduğu ortaya çıkıyor. Hatta yoğun anlarda, bu sene sonuna doğru hedeflenen 350 Gbps kapasitenin bile yetersiz olacağını hesap etmek zor değil.
 TTNet A.Ş. yurt dışı çıkış sorununu çözmek için attığı ilk adımlardan birisi ADSL’e koyduğu kota uygulamasıydı. Kotalı ADSL tarifelerini çok cazip rakamlara sunarak kullanıcıların önemli bir kısmının bu tarifelere geçmesi sağlandı. TTNet A.Ş.’nin dolaylı olarak işine yarayan uygulamalardan birisi de, YouTube’un kapatılmasıydı.  Sanırız Telekom, YouTube’un uzun süre kapalı kalacağını umarak VDSL2 projesini hayata geçirdi
Kısacası, TTNet A.Ş eğer daha iyi hizmet sunmak istiyorsa, ki VDSL2 ile önemli bir adım atıyorlar, yurt dışı çıkışının 350 Gbps değil, çok daha üst seviyelere çıkması gerekiyor.

Haber – Turkcell Beethoven

Haber, Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, yeni mobil operatörü Turkcell Europe ile Avrupa’nın kapılarını açıyor. Yüzde 100 Turkcell iştiraki olarak kurulan Turkcell Europe, 2011’in ilk aylarında Almanya’da hizmet vermeye başlayacak. Turkcell Europe, Turkcell teknolojisini avantajlı fiyatlarla Almanya’nın en kaliteli mobil şebekesi üzerinden sunacak.

Halen 8 ülkede 62 milyon aboneye hizmet veren Turkcell, Berlin’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Turkcell Europe’u kurduğunu ve Avrupa operasyonlarına 2011’de Almanya ile start vereceğini açıkladı.

Turkcell Europe hem Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızı hem de Türkiye ile yoğun ilişki içerisinde olan herkesi Almanya’da ve Türkiye’de, Turkcell ayrıcalıklarıyla buluşturacak. Almanya’dan Türkiye’ye yapılacak aramalarda uygun tekliflerin yanı sıra Türkiye’de de Turkcell avantajlarını sunacak olan Turkcell Europe, müşterilerine Türkiye’de ve Almanya’da eşsiz bir deneyim yaşatacak. Ayrıca Turkcell Europe aboneleri Turkcell’lilere özel ürün ve servislere Almanya’da da ulaşabilecek.

Ciliv: Türkiye İçin Gurur Verici Bir Gelişme

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Turkcell Europe ile müşterilere sağlanan kolaylıklar sayesinde sınırların ortadan kalkacağını ve Avrupa ile Türkiye’nin entegrasyonunda yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv “Türkiye’den aldığımız güçle bölgemizin lider, dünyanın önde gelen iletişim ve teknoloji şirketlerinden biri olduk. Bugün, Almanya’ya gerçekleşen göçün 50 yıl sonrasında, Türkiye’nin lider şirketi Turkcell Almanya’ya, Avrupa’ya giriyor. Bu hem bizim için hem de Türkiye için heyecan verici bir gelişme. Turkcell Europe ile Türkiye’den Almanya’ya bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyoruz.” dedi.

Yeni bir başarı hikayesi yaratacağız

“Turkcell Europe’un Türkiye’ye ve insanlarımıza güç veren yeni bir başarı hikayesi olması için var gücümüzle çalışacağız” diyerek duyduğu heyecanı dile getiren Ciliv, “Turkcell Europe’un bugün geldiği nokta için yaklaşık 3 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son 6 ayda ise yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın ve Türkiye ile yoğun ilişkileri bulunan insanların tüm iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarını Turkcell kalitesiyle sağlamak için kolları sıvadık. Bu nedenle Almanya’nın en gelişmiş ve en hızlı 3g altyapısını kullanacağız. Kaliteli ürün ve servislerimizle, isteyen herkese Turkcell teknolojisini ulaştırmaktan mutluluk duyacağız. ” dedi.

Turkcell Europe, geniş bir dağıtım ağıyla Almanya’nın her bölgesinde toplam 60 bine yakın noktada müşterileriyle buluşacak. Turkcell Europe’un genel merkezi ise Köln şehrinde yer alacak.

Almanya’daki mobil pazara dair veriler• Yaklaşık 82 milyon nüfuslu Almanya’da SIM kartı penetrasyonu yüzde 130.

• Pazar doyuma çok yakın olsa da toptan satışlarda bir yükseliş söz konusu.

• Aktif olarak kullanılan 109 milyon SİM kart var.

• Ön ödemeli hatlar SIM kart piyasasının yüzde 56’sını oluşturuyor.

• Kullanıcılar ortalama 117 dakikalık konuşma sürelerine sahipler ve aylık ortalama ARPU 16 Euro.

• Mobil pazarın %34’ü MVNO’lardan ve alternatif servis sağlayıcılardan hizmet alıyor.

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın mobil alışkanlıkları

• Almanya’daki vatandaşlarımız arasında cep telefonu penetrasyonu yüzde 92.

• Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın mobil operatör seçiminde en önemli kriteri; arkadaşları ve ailelerinin tercihi. Yüzde 43’ü yakınlarının kullandığı operatörü seçiyor.

• Vatandaşlarımız her yıl 380 bin yeni abonelik oluşuyor. Bunlardan 55 bini ilk defa mobil hat alanlar. Geri kalan 325 bin kişilik kısmı ise numara taşıyanlar.

• Ortalama ARPU23 Euro. Vatandaşlarımızın ARPU’su Almanlardan daha yüksek.

• Almanya’daki vatandaşlarımız haftada ortalama 2 kez Türkiye’deki yakınlarını arıyorlar.

• Turkcell, Türkiye’de oldukları süre boyunca en çok tercih ettikleri operatör.

• Türkiye’ye ziyarete gelenlerin yüzde 63’ü Türk SİM kartı satın alıyor.

• Anket yapılan vatandaşlarımızın yüzde 80’i imkan olması durumunda, Turkcell’i mobil operator olarak tercih edeceklerini söylüyorlar.

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza dair genel bilgiler

• Vatandaşlarımız yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla, Almanya’da en büyük göçmen nüfusu oluşturuyor.

• Bu popülasyonunun yüzde 75’i 45 yaşın altında.

• Yüzde 30’u Almanya’da doğmuş, diğer bir yüzde 30 ise 30 seneyi aşkın Almanya’da yaşıyor.

• Yüzde 65’i her sene Türkiye’yi ziyaret ediyor ve ortalama 5 haftasını Türkiye’de geçiriyor.

• Aralarında çok güçlü sosyal bağlar var.

• Yüzde 21’i Almanya’yı, yüzde 37’si Türkiye’yi geri kalan kısım ise her iki ülkeyi anavatanı kabul ediyor.

• Yüzde 58’i iyi derecede Almanca konuşuyor. Ama evlerinde Almanca konuşanların oranı yüzde 16. Günlük hayatlarında Almanca, evde Türkçe’yi tercih ediyorlar.

• “Eve dönüş” hayalleri olmamasına rağmen yüzde 60’ı Türkiye’de yatırım yapıyor.

• Vatandaşlarımızın yüzde 50’den fazlası her iki ülkenin medyasını takip ediyor.

• “Gelenek, din ve aile” günlük hayatın vazgeçilmez unsurları olarak kabul ediliyor.

• Bütçe onlar için önemli ama lüks telefon ve modaya para harcıyorlar. Statü ve kaliteye çok önem veriyorlar.

• “Bir şey alırken fiyatına bakarım diyenler” yüzde 35 iken, yüzde 59 “kalitesine bakarım” diyor.

• Prestij ve statü Almanya’daki genç vatandaşlarımız için çok önemli

Haber – Turkcell Beethoven

DISNEY ZERO PLUS OTO KOLTUĞU

DISNEY ZERO PLUS OTO KOLTUĞUHitap Ettiği Yaş Aralığı : 0 Yaş+
Taşıma Kapasitesi : 0 – 13 kg
Üretim Yeri : Çin
Ürün Madde İçeriği : Dayanıklı Malzeme
Bebeğe Sağladığı Fayda : Yan Darbelerde 4 Kat Daha Fazla Koruma
Anne/Baba’ya Sağladığı Fayda : Kullanışlı; Seyahat için İdeal – Ergonomik Taşıma Kollu
Ürün Türü : Oto Koltuğu
Markanın Ait Olduğu Ülke : Almanya
Ek Özellikler
Kalite Belgesi : ECE 44/04 – TUV
Temizleme : Çıkarılabilir – Yıkanabilir Kumaş
Görünüm
Ürünün Açık Ölçüleri : 40 x 60 x 25 cm
Ağırlık : 3.0 kg
Garanti
Garanti Süresi : 2 Yıl

Haber – BlackBerry 9000 iPhone u ezmeye geliyor

Vodafone Almanya’nın web sitesinde ürüne dair açıklamalar ve resimlere yer verildi. Ayrıca ABD’de Verizon da kasım ayı içerisinde iPhone gibi 199 dolarlık peşinat ve 2 yıllık kontrat ile Blackberry Storm’u pazara sunmaya niyetleniyor. RIM üretimi ilk dokunmatik ekranlı cihaz, piyasadaki diğer dokunmatik ekranlı markalarda olduğu gibi iPhone’a rakip olmak adına piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Ürünü Kasım ayı içerisinde piyasada görebileceğiz. 

BlackBerry Storm 9500 ismiyle çıkacak olan üründe 3.3 inç’lik ve 360 x 480 piksel çözünürlüğünde dokunmatik ekran, üç bant 3g ve HSDPA desteği, dört bant GSM desteği, 624 MHz işlemci, 192 MB RAM, tümleşik GPS, microSD kart desteği (8 GB’a kadar), 3.5 mm’lik ses girişi ve 112.5 x 62.2 x 13.9 mm ölçüler yer alıyor.

Haber – BlackBerry 9000 iPhone u ezmeye geliyor

Google: “Vallahi biz bir şey yapmadık!”

Google: "Vallahi biz bir şey yapmadık!"Google’ın YouTube yasağının kalkmasından sonra yaptığı ilk açıklama kafanızı allak bullak edecek!

Bugün burada yayınladığımız haberde,YouTube’un, yaklaşık 2.5 yıllık yasağın ardından serbest bırakıldığını sizlere duyurmuştuk. Bunun olacağını zaten tahmin ediyorduk; zira dün burada yayınladığımız farklı bir haberde, merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı bir şirketin, YouTube’dan Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırdığını duyurmuştuk.

Şirket CEO’larından Erdem Karahan, yaptığı açıklamada, “kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı” açıklamasını yapmıştı.

Bu açıklamanın ardından, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da gelişmeyi doğrulayarak, “nihayet bu paylaşım sitesinin yöneticileri de bu yönde hareket etmeye karar verdiler. Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum” demişti.

Ancak Google, akşam saatlerinde öyle bir açıklama yaptı ki, kafamız bir kez daha allak bullak oldu. O açıklamayı ve kafa karıştıran ilginç olayları haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız…

İşte kafaları karıştıran şok açıklama!
Google’dan gelen açıklamayı, noktasına virgülüne dokunmadan, aşağıda yayınlıyoruz:

’Türkiye’de bazı kullanıcıların YouTube’a tekrar erişebildikleri bilgisini aldık. Bu gelişmeleri inceliyoruz. Türkiye’de kapatmaya neden olan videoların siteden kaldırılması YouTube tarafından değil, üçüncü bir parti tarafından mevcut ’otomatik telif hakları şikayet’ uygulamamızı kullanılarak kaldırılmıştır. Bu şikayetin telif hakları politikamıza uygun olup olmadığı ile ilgili araştırmalarımız devam etmektedir.’

Peki bu açıklamadan ne anlıyoruz? Sadece şunu anlıyoruz: YouTube yasağının kalkması ile Google’ın bir ilgisi yok; hatta bu durumdan haberleri bile yok. Videoların kaldırılması da, sitenin serbest bırakılması da tamamen Google dışında gelişen olaylar.

Görünen o ki, Türkiye ve Google arasında yaşanan YouTube kavgası, sitenin şu anda açık olmasına rağmen henüz tam anlamıyla tatlıya bağlanmış değil. Bakalım, Google’ın YouTube açıklamasından sonra daha neler göreceğiz…

 
Kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/biz-bir-sey-yapmadik-ki-iste-kafalari-karistiran-sok-aciklama_23288_2.html

Kadın erkek çekişmesinin cevabı! Bilimsel olarak kanıtlandı!

Bilimsel olarak kanıtlandı!Bu haberin trafikteki kadın sürücüleri hiç de mutlu etmeyeceği kesin…

Erkeklerin kadınlardan daha iyi park ettiği bilimsel olarak da ispatlandı. Almanya’nın Ruhr Üniversitesi’nden Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün yaptığı araştırmaya göre, erkek sürücüler kadınlardan daha hızlı ve daha düzgün park ediyor.

Almanya’nın Bochum Ruhr Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, otomobil park etme konusunda erkeklerin kadınlardan daha iyi olduğu şeklindeki inanışın doğru olduğunu ortaya koydu. Biyopsikolog Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün başkanlığındaki bir grup bilim adamının yaptığı araştırmaya göre, erkek sürücüler kadınlara göre daha hızlı ve daha düzgün park ediyor. Araştırmaya 65 kadın ve erkek sürücü katıldı.

Güntürkün ve ekibi iki cinsiyetten de 17 acemi ve 48 tecrübeli sürücünün park etme süreleri ve şekillerine göre değerlendirme yaptı. Aynı model otomobil kullanılan araştırmada sürücülere hem geri geri, hem de öne doğru park etmeleri istendi Sürücüler sokağa enlemesine ve paralel şekilde park denemelerinde bulundular.Değerlendirmede en büyük fark sokağa paralel parkta ortaya çıktı. Bu testte erkeklerin (ortalama 80 saniye) kadınlara (ortalama 122 saniye) göre ortalama 42 saniye daha hızlı ve yüzde 3 oranında daha düzgün park ettiği belirlendi. Acemi sürücü kadınlar ve erkekler arasında bu farkın daha da arttığı ortaya çıktı.

Bilim adamları testlerde ortaya çıkan farkın nedeni olarak, üç boyutlu düşünme ve bulunduğu konuma göre yönünü belirleme yeteneğinin erkeklerde daha iyi olmasına bağladılar.

Uzmanlar direksiyon başında kendine güven konusunda kadınların daha çok sorun yaşadığı ve bu yüzden daha çok tereddüt yaşadığını belirttiler.

Hurriyet

Sony profesyonel XDCAM Serisi Güçleniyor

Sony Professional ünlü XDCAM HD422 ürün serisine yeni XDCAM HD422 bellekli kamerası PMW-500 ile XDCAM Station bellek istasyonunu ekledi.

PMW-500 katı halli SxS bellek kartına kaydın çalışma esnekliği ile PDW-700’ün üstün görüntü kalitesini bir araya getiriyor.PMW-500 üç adet 2/3 inç Power HAD FX CCD görüntü algılayıcıya sahip ve 50Mbps hızda hem 1080 hem de 720 HD görüntüler kaydedebiliyor.Çok yönlü bir bellek tabanlı kamera arayan yayıncılar,kiralama firmaları ve serbest kameramanlar için ideal.Belçika’dan RTL TVI ve Almanya’dan WDR gibi önemli yayıncılar,fabrika çıkışından önce büyük siparişler veren ilk kuruluşlardan oldular.

PMW-500 SxS Memory Card üzerine kayıt için iki yuvaya sahip.XDCAM EX serisine ilk olarak 2007 yılında giren SxS bellek kartının çok yüksek seviyede güvenilirlik ve kaydedilen veriye hızlı erişim sağlaması,yoğun profesyonel işletimler için önemli. Sony’nin yeni yüksek kapasiteli 64GB(SBS-64G1A)kartı HD422 50 Mbps MXF modunda 2 saat,veya 1.2Gbps(SBS-32G1A ve SBS-64G1A)aktarım hızıyla 4 saatten fazla malzeme kaydedebiliyor.PMW-500 bu ay fabrikadan teslim edilmeye başlandı.

Düşük bit hızlarında üstün görüntü kalitesi için XDCAM HD422
XDCAM HD422,XDCAM HD ve XDCAM EX modlarında MXF ve MP4 arasında ayarlanabilme
MPEG IMX ve DVCAM malzeme kaydetme seçenekleriyle kullanıcılara kendi istedikleri hızda HD’ye geçme imkanı sunma
Başlıca NLE sistemleriyle çalışma uyumu sayesinde sorunsuz iş akışı değişikliği
Çekim sırasında uzun kayıt süresi için düşük güç tüketimi
Dört adet sıkıştırmasız 48 kHz dijital ses kanalı
Profesyonel medya kaydedicileri ailesi XDCAM Station,SxS Memory Card ile Professional Disc dünyaları arasında köprü oluşturuyor.

Bu seride üç model var:
XDS-1000:Bir SxS Memory Card yuvası ve dahili HDD bellek
XDS-PD1000:Bir SxS Memory Card,bir Professional Disc sürücüsü ve dahili HDD bellek
XDS-PD2000:Bir SxS Memory Card,bir Professional Disc sürücüsü ve dahili SSD bellek
Seçilen modele bağlı olarak kullanıcılar SxS bellek kartından veya Professional Disc’ten malzemeleri XDCAM Station içerisindeki katı halli belleğe veya sabit diske kopyalayabiliyorlar.Ardından malzemeler doğrusal olmayan kurgu sistemi için erişilebilir hale geliyor ve yavaş hareket denetimi altında oynatılabiliyor.SDI giriş-çıkış ve ağ yetenekleri,aygıtın XDCAM medya,temelbant görüntü ve ağ işletimini birbirine bağlayan bir MXF geçit yolu olarak işlev görmesini sağlıyor. Professional Disc tabanlı modeller Sony’nin yeni yüksek kapasiteli PFD128QLW 128GB dört katmanlı Professional Disc’ini de okuyabiliyor.

XDS-1000 2011 yılının Mart ayında,XDS-PD1000 ve PD2000 ise 2011 yazında piyasaya çıkacak.

Hipermetrop tarih oluyor

Yakını göremeyenler, yeni bir lazerli tedavi yöntemiyle bir savaş uçağı pilotu kadar keskin gözlere sahip olabilecek.
40 YAŞ ÜSTÜNE MÜJDE
ABD’deki Kansas Üniversitesi’nden profesör Daniel Durrie’nin başkanlığında üç ayrı ülkedeki üç klinikte uygulanan tedaviyle 40 yaş üstünün en büyük sorunu olan yakını görememe problemi tarihe karışacak. ABD’de, Yunanistan’da ve Almanya’da hipermetrop hastalar üzerinde uygulanan tedavide, lazerle gözbebeğinde kesikler oluşturuldu. Daha sonra kesiklerin içine çok
küçük lensler yerleştirildi ya da korneanın biçimi değiştirildi.
SONUÇLAR BAŞARILI
Yaklaşık 12 aylık süreden sonra hastalarda yakını görememe sorunu ortadan kalkıyor. Hatta çok yaşlı bir insan bile savaş uçağı pilotunun yirmide 20’lik görüş keskinliğine ulaşıyor. ABD’de üç yıl, Almanya’da iki yıl boyunca takip edilen hastaların keskinleşen görüş mesafesi uzun vadede de bozulmadı. 45-54 yaş arasında kişilerin yüzde 75’i bu sorun yüzünden ya gözlük takıyor, ya da kontakt lens kullanıyor.

Oğuzhan Yener – Zamerra.blogspot.com

HTC HD7: Yeni cep bombası!

HTC HD7: Yeni cep bombası!HTC’nin yakın zamanda duyurduğu HD7, mevcut cep canavarı HD2’yi unutturacak kadar iyi…

Daha fazla kapasite sunuyor
Akıllı telefon cephesinde neredeyse her gün yeni bir cihazın haberini almak işten bile değil. Yeni ortaya çıkan Windows Phone 7 için de pek çok model boy göstermeye başladı bile. Ama bunlardan biri olan HTC HD7, özellikleri ve gücüyle biraz ön plana çıkıyor…

Daha önceden O2 Almanya’nın HTC Schubert’ini ve Çin’li HD3 modeli ile tanışmıştık. Bu sefer ise Window Phone 7 işletim sistemi kullanan yeni bir akıllı telefon haberi teknoloji dünyasına sızdı, hemen ardından da resmen tanıtıldı.

HTC HD7 daha önceden duyurulan hafıza kapasitesine göre iki kat (16 GB) daha veri depolayabiliyor. Çift LED Flash, 1GHz işlemci, 576MB bellek ve 4.3 inç ekran ile dikkat çekiyor.

Yine T-Mobile ile yapılacak bir sözleşme karşılığında sahip olunabilecek olan telefon 199 dolarlık etiket fiyatına sahip olabilir.