Cep Telefonu Modelleri | Cep Telefonları | Cep Telefonu Fiyatları Rotating Header Image

Turkcell Büyümeyı Sürdürdü

Haber, Turkcell Grubu, Türkiye’deki mobil data ve servis gelirlerindeki büyüme ve grup sirketlerinin artan katkisiyla tarihinin en yüksek ikinci çeyrek gelirine ulasti.

Turkcell’in Ukrayna istiraki life 2010’un ikinci çeyreginde operasyonel karliligini 9 kat artirirken Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Superonline’in sektöre ve Turkcell’e katkisi artarak devam etti.
Turkcell Grup gelirleri, Turkcell Türkiye’nin mobil data gelirlerindeki yüzde 79 oranindaki büyüme ve Grup sirketlerinin yüzde 34 oraninda artan katkisiyla 2010’un ikinci çeyreginde 2009’un ayni dönemine göre yüzde 1.7 artarak 2,24 milyar TL olarak gerçeklesti. Böylece Turkcell, tarihinin en yüksek ikinci çeyrek gelir rakamina ulasti.

A tipi lisans ve yatirimlari sayesinde son bir yilda hiz ve kapsama anlaminda en kaliteli 3G sebekesini kuran Turkcell, 3G ve mobil internette de sektöre liderlik etmeyi sürdürdü. Haziran ayindaki data kullanimi bir önceki yilin ayni ayina göre 16 kat artan Turkcell’de kayitli 3G abone sayisi da 6 milyonu asti. Kisa süre içerisinde 3G’de yüzde 80’e varan kapsama ise 2010 sonunda yüzde 90’a ulasacak.
Turkcell net 450 bin faturali abone kazanimiyla faturali abone bazini bir önceki yila göre yüzde 14 artirmayi basardi. Bununla birlikte ön ödemeli müsteri sayisindaki azalmayla Turkcell’in Türkiye’deki abone sayisi 33.9 milyon oldu. Müsterilerine en seffaf kontör-TL geçisini yasatan Turkcell’in Abone Basi Aylik Kullanim Dakikasi (MoU) yeni kampanyalarin olumlu etkisiyle 2009’un ikinci çeyregine göre yüzde 33,7 oraninda artisla 171 dakikaya ulasti. Abone Basi Aylik Geliri (ARPU) ise mobil data servis
gelirlerinde ve kullanim oranlarindaki artisin sonucunda bir yil öncesine göre yüzde 4,3 oraninda artarak 19,4 TL’ye yükseldi.
Turkcell’in 2010 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarini degerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’in sundugu en üstün deger tekliflerinin yanisira, yatirimlari ve yaratici mobil servisleriyle rekabete karsi fark yaratmayi sürdürdügünü ifade etti. 3G uygulamasinin ilk yilinda, hem Türkiye’de, hem de dünyada sayili 3G sebekelerinden birini kurduklarini söyleyen Ciliv, “2010 yilinin ikinci çeyreginde, özellikle Türkiye’de regülasyonun fiyatlama alanindaki kararlarina ve çetin rekabet ortamina ragmen büyüme devam etti. Grup sirketlerimizden özellikle Superonline ve Astelit güçlü bir ivme yakalayarak, karliliklarini artirdilar. Grup sirketlerimizin konsolide finansallarimiza katkilarinin ilerleyen günlerde daha da büyüyecegine inaniyoruz” dedi.

haberoku.net

Bir Cevap Yazın